fbpx

35. עיבוד קול - אודסיטי

השיעור הזה רלוונטי למי שרוצה לשלב מוסיקה בסרטון, ו/או לעשות סרטון עם VOICEOVER על רקע תמונות/סרטונים שקטים, כאשר ההקלטה חלשה/עם רעשי רקע. 


יו טיוב – מציאת מוסיקה חינמית, הורדת מוסיקה חינמית

על מוסיקה מותרת לשימוש דיברנו בשיעור 29. 

בטבלת הקישורים אפשר להכניס בעמודה C מצב-רוח של המוסיקה שאתם מחפשים (באנגלית) והקישור בעמודה D ייקח אתכם ישירות לחיפוש. כדאי מאוד לבדוק שהמוסיקה שקיבלתם באמת ברישיון הרצוי ולא סתם עלתה כי בעל הערוץ התחכם עם מילות חיפוש. 

* הורדת MP3 – הערת בטיחות רשת: יש אתרים רבים שמציעים להוריד סרטון יו-טיוב או להפוך סרטון יו-טיוב לקובץ קול MP3. אני מעדיפה לא להיות אחראית על וירוסים שאולי יתגלו או התגלו באתרים האלה, ולכן ממליצה על הדרך הבטוחה ביותר – להקליט באמצעות אודסיטי. גם אם זה לוקח את השתי דקות וצריך להשתיק אתרים. אם אתם רוצים לגגל בעצמכם Youtube to mp3 converter ולקחת את הסיכון – צבאבה. 


אודסיטי

נוריד את התוכנה מכאן, נתקין לפי ההוראות. 

 1. העלאת קובץ קול לתוכנה: file > import > audio 

או: ctrl + shift + i

ואז לבחור כרגיל. אפשר גם לבחור קובץ וידאו, ואז התוכנה מעלה רק את האודיו שלו. 

אם הקובץ שרצית לבחור הוא הקלטה מטלפון סלולרי, יכול להיות שתתקבל הודעה שהתוכנה אינה תומכת כרגע בסוג קובץ זה. אפשר לעשות שני דברים: 

 • להמיר באמצעות אתר המרות (אם הקובץ הוא ogg, לגגל ogg to mp3, ראו אזהרת אבטחה). מומלץ אם אין לך כוונה להמשיך להשתמש באודסיטי.

 • להתקין (לפי ההוראות בהודעה) תוסף שמאפשר להעלות גם קבצים מהסוג הדרוש. זה מה שאני עושה. 


 1. הורדת רעשים: אני מדגימה על קובץ קול שהוקלט במכונית, והורדתי את כל הרעש. מומלץ לא להקליט במכונית אלא בבית, אבל אם עדיין יש רעשי רקע (מזגן, רחש קבוע), הקו יהיה חלק בחלק מהמקומות, ועדיין ישמעו בו רעשים שעדיף להוריד. צריך להקשיב. 

  1. נסמן קטע שקט (בלי דיבור ובלי קולות של נשימה/דפים וכו' – רק רעש הרקע "נקי")

  2. מהתפריט למעלה נבחר Effects > Noise Reduction 

  3. פותח לנו מסך שנשתמש בו פעמיים: הפעם נבחר Get Noise Profile.

 1. אחר כך נסמן את כל קטע הקול (אפשר בהקלקה על קוביית הפרטים מצד שמאל זאת "קוביית הפרטים"

(אם הורדת אודסיטי בעברית אולי זה יהיה מימין, אני הורדתי פעם אחת והיה מוזר מדיי) 

 1. נבחר OK. 

כך זה נראה אחרי: 


 1. הגברה/הנמכה/דחיסה

  1. נסמן עם העכבר (החזקת כפתור שמאלי וגרירה) את הקטע שרוצים להגביר או להנמיך, או את כל הקטע אם אנחנו רוצים את כולו. 

  2. נבחר מהתפריט למעלה Effects > amplify 

 1. מספר חיובי הוא הגברה, מספר שלילי הוא הנמכה. צריך לשחק עם זה עד שמגיעים לסאונד הנכון (אם זה חזק או חלק מדיי, אפשר לעשות CTRL+Z ולחזור על הפעולה מחדש). 

 2. דחיסה עושה אופטימיזציה של הסאונד בצורה הרבה יותר קלה. אני בד"כ משתמשת בה במקום בהגברה והנמכה כל פעם. אני לא באמת יודעת מה היא עושה: Effects > Compressor > OK


 1. הוספת מוסיקה:

  1. הקלטת מוסיקה מיו-טיוב: 

   1. אחרי שמצאנו את הטרק הרצוי לנו, נסגור את כל החלונות האחרים כדי שלא ירעישו לנו, וכדאי גם להשתיק קולות של המערכת. עושים את זה דרך volume mixer (מערבל עוצמה) שאליו מגיעים בהקלקה על אייקון הרמקול שנמצא בד"כ בתחתית המסך שלכם ונראה כך: 🕪 

   2. בתפריט למעלה נחליף את MME ב-WASAPI ואת שדה הקלט (שליד אייקון המיקרופון) – לרמקולים של המחשב. זה ייראה כך: 

 1. נתחיל להפעיל את ההקלטה, נלך ליו-טיוב, ננגן את הווידאו הרצוי לנו, ואודסיטי יקליט את הסאונד. כשנסיים נחזור ונפסיק את ההקלטה, ואז גם נוריד את הקצוות של המוסיקה (נסמן את הקטעים המתים בהתחלה ובסוף ונלחץ על delete במקלדת). 

 1. אחרי שבחרנו מוסיקה והורדנו אותה, נעלה ערוץ נוסף כמו שהעלינו את הראשון (file > import > audio או ctrl + shift + i). יעלה קובץ מוסיקה. 

 1. אני אוהבת שהמוסיקה מתחילה רק אחרי ההצגה העצמית, אז נזיז את קובץ המוסיקה כך שיתחיל בזמן הרצוי לנו: 

  1. מסמנים את כל רצועת המוסיקה, 

  2. גוזרים ב-ctrl + X (היא תיעלם, לא להילחץ!) 

  3. משמיעים לעצמנו את המילים עד המקום שבו אנחנו רוצים להכניס את המוסיקה. עוצרים עם PAUSE (נראה כמו II) כי עצירה עם STOP (ריבוע) לא תשאיר לנו את קו הסימון במקום הרצוי לנו. אם אנחנו כבר מזהים את המקום על גל הקול, אפשר פשוט להקליק ולסמן ידנית. חשוב עכשיו לסמן את המקום על הרצועה של קובץ המוסיקה (הקו שאתם רואים. להקליק עליו כשעומדים על רצועת המוסיקה) 

 1. להדביק עם ctrl+C

 2. אם אנחנו רוצים שהמוסיקה תיכנס או תצא עם FADE (תתחיל חלש / תיגמר חלש), מסמנים את הקטע שבו אנחנו רוצים שיגיע מאפס לווליום מלא, ובוחרים effects> fade in/fade out.


 1. התאמת משפטים מילוליים למשפטים מוסיקליים:

  1. אפשר לראות "משפטים מוסיקליים" גם בצורה של גל הקול, אבל עדיף פשוט להקשיב ולהבין איפה מתחיל "משפט חדש". 

  2. אם זה לא בדיוק מקום שבו מתחיל משפט חדש במלל, נסמן את רצועת המלל מסוף המשפט הקודם ועד הסוף, נחתוך עם ctrl + X ונדביק בתחילת המשפט המוסיקלי הרצוי עם ctrl + V. כך זה ייראה: